Družinam smo polepšali praznične dni!

Pretekla dva vikenda je delegacija lakovcev obiskala družine, ki smo jim namenili zbrana sredstva od dobrodelnega koncerta. Naj spomnimo: s prispevki od prodanih vstopnic, donacijami podjetij iz Laškega, dobičkom od prodane pijače in LAK-ovim prispevkom smo zbrali 1200 € ter jih v sodelovanju z Območnim združenjem Rdečega križa Laško namenili štirim socialno ogroženim družinam iz Upravne enote Laško. Posebej smo se osredotočili na družine z dijaki in študenti, ki so ciljna populacija LAK-a, da bi jim olajšali pot skozi proces šolanja.

V soboto, 14. decembra, smo se odpravili v idilično vasico nad Radečami in obiskali prvi dve družini, pretekli vikend pa smo obiskali še dve družini iz okolice Laškega. Želeli smo se osebno spoznati z njimi in jim neposredno povedati za zbrana sredstva, kar nam je Rdeči križ tudi omogočil. Prva je bila družina s štirimi družinskimi člani, kjer sta oba starša brezposelna, med otroci pa sta tako študentka kot dijakinja. Druga je bila družina s šestimi družinskimi člani, kjer je zaposlena samo mama z nizkim dohodkom, oče pa je doma. Imajo sicer manjšo kmetijo, s katero pa se ne morejo preživljati. V družini so štirje otroci, od teh sta dva osnovnošolca in dve študentki. Tretja je 5-članska družina, od katerih je mati nezaposlena, oče pa se kot samozaposleni težko prebija v današnjih časih, saj zaradi specifike področja dela, le-tega praktično ni. V družini so trije otroci, od tega je ena osnovnošolka, druga dijakinja in tretja študentka. Četrta pa je družina z dijakom, ki je imel pred časom hudo prometno nesrečo, sedaj pa potrebuje nego, ki hkrati jemlje tudi veliko dodatnih sredstev in poti.

Vse, ki smo obiskale družine, smo se prvič znašle v tovrstni situaciji, ko smo se osebno srečale s prejemniki donacije. Dragocena izkušnja, ki ti odpre oči. Izkušnja, zaradi katere začneš še bolj ceniti življenje, ki ga imaš. K njim prihajamo z veselo novico, pa vendar – kako se počutijo člani družine, ko je njihov položaj izpostavljen? Prijetno kramljamo, trudimo se biti pozitivne, razložimo kaj je LAK ter kako in zakaj smo prišli do njih. Dijake in študente celo včlanimo, veseli so naših darilc. Pa vendar se za vsem skriva nekaj globljega, kar pri srečanju z njimi začutiš ali celo neposredno doživiš – nekaj kar ti da misliti. Spoznaš, koliko ljudi je dandanes v stiski. Ljudi, ki jih morda celo poznaš, pa v tempu današnjega življenja sploh ne opaziš, da živijo v pomanjkanju. Spet se potrdi rek, da videz vara. In kot da ni dovolj že finančna stiska, tu se pojavijo še zdravstvene težave. Zgodbe, ki te presunejo, in zaradi katerih se sramuješ vseh svojih nepomembnih ”težavic” s katerimi obremenjuješ sebe in ljudi okoli sebe. 300 € – se zavedate, kako hitro jih porabite? In 300 € takšni družini –  razlog, da se orosijo oči in hvaležno strmijo vate. Ne vem od česa človeku zajoče srce, od sreče, da je nekoga osrečil, ali od žalosti, da se takšne stiske dogajajo dobesedno na dosegu roke? Družina pripoveduje svojo težko zgodbo, in ti poslušaš. V njihovih očeh solze trpljenja. Kje je pravica na tem svetu? In nazadnje pogled na mladostnika, ki nebogljeno in nemo leži na postelji. Napreduje, starša sta vesela vsakega znaka, ki pelje po poti do okrevanja. Le trenutek, pa ti usoda obrne hrbet …

Zato smo še toliko bolj veseli, ko vidimo, da so ljudje danes pripravljeni darovati in pomagati ljudem v stiski. Hvala še enkrat vsem, ki ste prispevali, da smo pričarali trenutke sreče štirim družinam. V LAK-u smo veseli, da smo se lotili tovrstnega projekta: z njim smo poleg pomoči družinam želeli mlade opomniti tudi na to, kako pomembna je skrb za sočloveka in kako krute so danes razmere, v katere je lahko pahnjen vsakdo, brez opozorila, zato je treba ceniti vsak trenutek brezskrbnega življenja, ki nam je dan.

In da je veselje še večje, je poskrbela Komunala Laško, ki je s svojim prispevkom sredstva namenjena družinam dvignila na 2000 €! Tako smo se odločili, da vsaki družini namenimo 400 €, poleg že omenjenih štirih pa poiščemo še eno, ki bo hvaležna našega prispevka. Iskrena hvala!

Z družinami smo na obiskih skupaj že načrtovali porabo sredstev, ki se bodo tako porabila izključno namensko, predvsem za potrebe šolanja otrok, za kar bo poskrbelo tudi Območno združenje Rdečega  križa Laško. Ob tem bi se iskreno zahvalili tudi gospodu Vladu Maroltu, s katerim smo uspešno sodelovali pri tej akciji!